Заслужений академічний симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України


        Історія оркестру розпочалася 5 жовтня 1929 року у Харкові, коли відбувся перший публічний виступ новоствореного Симфонічного оркестру Українського радіоцентру. Оркестр входив до структури Радіо-театру і складався із 45 музикантів, очолював колектив талановитий диригент професор Яків Розенштейн. У 1934 оркестр було переведено до Києва у зв’язку з перенесенням столиці України та реформуванням Республіканського радіокомітету, склад оркестру збільшено до 60 музикантів.
        Другим диригентом оркестру було запрошено композитора Петра Полякова. З 1935 року оркестр очолив диригент Герман Адлер, який працював з оркестром до 1937 року, після чого оркестр очолив диригент Михайло Канерштейн. У період окупації Києва під час Німецько-радянської війни оркестр припинив свою діяльність, яка була відновлена у 1944 році. У перші повоєнні роки (1944-1956) оркестр очолював Петро Поляков, який доклав багато зусиль на відновлення складу оркестру, розвитку його професійної форми. 1953 року оркестр було реформовано у Симфонічний оркестр Української республіканської філармонії у підпорядкуванні Міністерству культури УРСР. До 1956 року основним творчим завданням оркестру був запис музики до художніх та хроніко-документальних фільмів, що було тісно пов’язано з періодом бурхливого розвитку українського кінематографу. У 1956 року оркестр було повернуто до структури Українського радіо, а в 1957 його очолив видатний український диригент – Костянтин Симеонов. На додаток до радіо-ефірів та публічних концертів активно розвинулась нова форма творчої діяльності оркестру – аудіозаписи до Фонду радіо. У 1961 році К.Симеонов очолив Київську оперу, а його посаду в оркестрі заступив диригент Вадим Гнєдаш, який керував колективом упродовж 28 років (до 1989р.).В цей час оркестр мав назву «Заслужений симфонічний оркестр Держтелерадіо України». З 1991 року по 1999 рік оркестром керував диригент Володимир Сіренко, за часи роботи якого оркестр розвинувся до свого нинішнього формату, з постійним складом 83 музиканти. 1995 року Заслужений симфонічний оркестр Держтелерадіо України змінив назву на Заслужений симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України. У 1999 році оркестр очолив В’ячеслав Блінов. З 2005 року оркестром керує Володимир Шейко.
        Оркестр активно співпрацював з видатними диригентами 20 сторіччя: Миколою Колессою, Натаном Рахліним, Олександром Климовим, Ісааком Паїним, Веніаміном Тольбою, Геннадієм Рождественським, Костянтином Симеоновим, Стефаном Турчаком,Федором Глущенком,Іваном Гамкало, Ріккардо Капассо, Арілдом Реммерітом, Нікола Джуліані, Двайтом Беннеттом, Феліксом Крігером, Коліном Девісом, Робертом Станковським, Джорджем Рубіо та іншими.
        За період існування оркестр здійснив понад 10 тисяч записів симфонічної музики до Фонду Українського радіо, серед яких – твори Й.С. Баха, Л. ван Бетховена, Й. Брамса, Р. Вагнера, Дж. Верді, М. Глінки, А. Дворжака, К. Дебюссі, Ф. Ліста, В.А. Моцарта, С. Прокоф’єва, М. Равеля, М. Римського-Корсакова, С. Рахманінова, П. Чайковського, Д. Шостаковича, а також українських композиторів – С. Гулака-Артемовського, М. Калачевського, К.Данькевича, М. Лисенка, В. Сокальського, М. Скорульського, М.Вериківського, Б.Лятошинського, Г. Майбороди, Л. Ревуцького, А.Штогаренка, Є.Станковича, М.Скорика, Л.Дичко, Л.Колодуба.
        Багато записів оркестр здійснив з видатними оперними співаками – І. Паторжинським, З.Гайдай, Б. Гмирею, І. Козловським, Б. Руденко, Ю. Гуляєвим, Д. Гнатюком, Г. Туфтіною, М. Стеф’юк, А.Кочергою, А. Солов’яненком, Є. Мірошниченко, Л. Юрченко. Також яскраво представлені у записах з оркестром видатні солісти інструменталісти: М. Петров, В. Крайнєв, І. Ойстрах, М. Чайковська, М. Сук, О. Криса, Л. Ісакадзе, Б. Которович та багато інших.
        Справжньою окрасою концертів стали всесвітньовідомі оперні співаки та виконавці-інструменталісти: Анатолій Кочерга (бас, Австрія), Анатолій Солов’яненко (тенор, Україна), Зураб Соткілава (тенор, Росія), Тетяна Грінденко (скрипка, Росія), Вікторія Муллова (скрипка, Австрія), Ліана Ісакадзе (скрипка, Росія), Олександр Князєв (віолончель, Росія), Володимир Крайнєв (фортепіано, Німеччина).
        У репертуарі симфонічного оркестру Українського радіо – шедеври вітчизняної та світової класики: “Реквієм” Дж.Верді, “Стабат Матер” Дж.Россіні, “Каяття Давида” В.А.Моцарта, “Страта Степана Разіна” Д.Шостаковича, “Іоанн Дамаскін” С.Танєєва, “Цвіт папороті” Є.Станковича, а також цілий ряд оригінальних монументальних творчих проектів, таких як постановка “Карміна Бурана” Карла Орфа у сценічній версії Володимира Шейка на сцені Національної опери України та “Симфонічне Євангеліє” Алемдара Караманова (перше виконання) на сцені Національного палацу “Україна”.
        Оркестр базується та здійснює свої записи в одній із найкращих і найбільших студій у Європі – Великій студії Концертно-студійного комплексу Українського радіо, що має унікальні акустичні властивості, налічує 400 місць для глядачів, обладнана сучасними технічними засобами для проведення аудіозапису, прямих концертних трансляцій та інтерактивних ефірів.
        Мистецькі проекти оркестр здійснює у співпраці з провідними колективами країни – Національною заслуженою академічною капелою України “Думка”, Академічним хором імені П.Майбороди Національної радіокомпанії України, Національним заслуженим академічним українським народним хором імені Г.Верьовки.
        Оркестр – постійний учасник міжнародних фестивалів “Київ Музик Фест” та “Музичні прем’єри сезону”, де неодноразово представляв твори найвідоміших композиторів сучасності.
        З незмінним успіхом оркестр виступає на головних сценах країни – у Національній філармонії України, Національному палаці “Україна”, Національній опері України, веде активну концертну діяльність і за кордоном: Південна Корея, Іран, Іспанія, Італія, Португалія, Голландія, Люксембург, Німеччина, Франція, Бельгія, Польща, Білорусія.
        За особливий внесок у розвиток музичного мистецтва у 1971 році Указом Президії Верховної Ради УРСР оркестру присвоєне звання «Заслужений колектив України», а у 2001 році наказом Міністерства культури України надано статус Академічного.

Джерело:

1. Вікіпедія: Архів НРКУ., Газета «Вечірнє радіо» 9 та 25 жовтня 1929 р., (Харків), Укази Ради Міністрів УРСР і ЦК КПУ, Постанови Кабінету Міністрів України.
2. Заслужений академічний симфонічний оркестр НРКУ (сайт Національної радіокомпанії України).

Варіації назви: Заслужений академічний симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України | Заслужений академічний симфонічний оркестр НРКУ | Симфонічний оркестр Українського Радіо | Симфонічний оркестр Укррадіо

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
збіркаПесни советских композиторов (33 rpm/10")Мелодия - Д 13011-121963
збіркаМ.Вериківський – Веснянки, сюіта.
Д.Задор – Карпати, кантата
(33 rpm/10")
Мелодия - Д 22315-161968
збіркаУкраїнські солоспіви. Золота колекція (CD)Астра Рекордс - AR-025-052005Astra Rekords_AR-025-05_front Astra Rekords_AR-025-05_back