Золоті ключі, тріо (Київ, Україна)


Золоті Ключі, тріо (Київ, Україна)

Це тріо унікальне в сучасній народній культурі, де три голоси не просто гармонійно злилися, а ніби розчинилися один в одному, творячи гімн українській пісні. Кожна з них – взірець виконавської майстерності, максимальне заглиблення й прочитання слова. Чистота інтонування, виразність дикції, бездоганність народного звуковедення – найприкметніші риси їхньої інтерпретації.

М. Кагарлицький, письменник

Золоті Ключі, тріо (Київ, Україна)_01

Золоті Ключі, тріо (Київ, Україна)_02

Золоті Ключі, тріо (Київ, Україна)_03

Окремі записи:

        Тріо «Золоті ключі» – популярний український ансамбль у складі Ніни Матвієнко (сопрано), Валентини Ковальської (альт) та Марії Миколайчук (мецо-сопрано). В основі репертуару українські народні пісні в акапельному виконанні.
        Вперше співачки (на той час вокалістки хору ім. Г.Верьовки) заспівали разом у 1971 (?) році на гостинах у Марії та Івана Миколайчука в їх квартирі у Києві, що по вулиці Жилянській. Вони виконали пісню «Ой попід гай зелененький брала вдова льон дрібненький», і з благословення Івана народилося тріо, яке згодом отримало назву «Золоті ключі».
        Через деякий час співачок запросили на запис пісень для фільму «Пропала грамота» (1972). А у 1975 році уже на фірмі «Мелодия» записали 22 народні пісні в акапельному виконанні. Видана платівка мала великий резонанс, тиражувалася декілька разів, багато екземплярів потрапили за кордон.
        «Золоті ключі» гастролювали по Україні, виступали в сільських клубах, на фермах, на сінокосах під дощем, була потреба ділитися своїми піснями з людьми.
        У 1989 році, на запрошення українсько-канадської фірми «Кобза», відбулася перша поїздка тріо «Золоті ключі» до Канади. Тут з великим успіхом тріо виступало у багатьох містах, на фестивалях, на радіо та телебаченні. Наступного року відбулася друга поїздка до Канади. Цього ж року їхній спів слухали мешканці Англії, а Лондонське радіо «Бі-Бі-Сі» записало пісні у їх виконанні.
        У Польщі (1992) Варшавське радіо записало від тріо 14 українських пісень. Цього ж року Марія Миколайчук та Валентина Ковальська були удостоєні почесного звання заслужених артисток України. Далі – поїздки в Литву, Латвію, Естонію, Росію, Молдову, двічі дівчата були запрошені в круїзи по Чорному та Середземному морях, відвідали Туреччину, Грецію, Італію, Єгипет, Мальту, Ізраїль на океанському судні «Тарас Шевченко».
        З приходом Незалежності в творчому житті співачок відбулися деякі зміни. Валентина та Ніна залишили хор ім. Г.Верьовки, Марія на той час у хорі вже не працювала. Їх запросила на роботу благодійна компанія «Рось», але в ті часи нічого тривалого не було і компанія розпалась. У 1993 р. розпалось і тріо, що дуже боляче пережили Марія і Валентина. Ніна працювала при камерному оркестрі «Камерата», Марія стала солісткою Національного радіо та телебачення. Деякий час Валентина з Марією об’єдналися з народним артистом України О.Харченком та його дружиною, заслуженою артисткою України Валентиною Харченко, співали квартетом, та не довго, хоч дівчата вдячні подружжю за підтримку.
        Через декілька важких для тріо років Ніна запросила Валентину та Марію на свій сольний концерт у Будинок мистецтв «Український дім». Десь під кінець на сцену вийшла всім відома полум’яна народна артистка України Ніла Крюкова. Вона була схвильована, сказала, що в залі присутні Валя і Марічка і просить, щоб вони вийшли на сцену та заспівали з Ніною «Тернову ружу» В.Іванишина на музику Г.Менкуш. Нікуди було дітись дівчатам, мусили піднятися до Ніни, стали поруч і заспівали. Співали не голосом – серцем, боялися дивитися в зал, бо там люди плакали. А тоді шквал оплесків, глядачі піднялися зі своїх місць, на сцену вибіг Микола Кагарлицький, щось виголошував, цілував їх, Ніла Крюкова обнімала усіх трьох, а вони дивилися одна на одну через сльозу, як через Вічність. Зрозуміли, що їхня пісня потрібна людям, як жива вода. Почали будувати плани, записались на українському радіо, на студії «Оберіг» вийшла аудіокасета «Пісні українського народу», потім компакт-диск під такою ж назвою, потім другий.
        У 1999 р. тріо запросили на фестиваль української культури у Францію, який об’єднали з фестивалем «ЕST-OUЕST» у містечку Ді на півдні Франції. Там уже провели фестивалі Польщі, Чехії, Албанії, Грузії, інших країн Східної та Центральної Європи. А того року, поки в Парижі розпочиналися Дні української культури, зорганізовані на рівні міністерств України та Франції, маленьке містечко приймало гостей. Ось що пише журнал «ПІК»: «Тріо «Золоті ключі», дует одеситів Івана й Олени Єргієвих, інструментальне тріо із Сімферополя Енвера Ізмайлова, рок-група «Мертвий півень» з успіхом виступали в концертних залах і на майданах самого Ді та сільських околиць, а в кінотеатрі демонстрували кращі українські фільми Юрія Іллєнка, Кіри Муратової, Олега Фіалка» (№24, 1999).
        Після повернення додому їхнє мистецьке життя відзначалося багатьма виступами на київських сценах, поїздками до Львова, на фестиваль українського мистецтва до далекої Грузії, гастролями по Східній Україні разом з народною артисткою України Нілою Крюковою. Життя триває. Тепер народна артистка України Марічка Миколайчук – солістка телерадіокомпанії України, народна артистка України Валентина Ковальська – співробітник відділу культурологічних досліджень національної культури НДІУ МОН молоді та спорту України, займається науковою роботою, веде авторські радіопередачі «Золоті ключі», була керівником дитячого фольклорного гурту «Чумацькі діти» (1995- 2004). Герой України, народна артистка України Ніна Матвієнко – солістка камерного оркестру «Камерата».
        У 2006 р. вийшов ще один компакт-диск «Українські народні пісні», в якому 15 пісень у виконанні Н.Матвієнко та 16 пісень у виконанні тріо «Золоті ключі». Кожна має свою життєву дорогу, свої особисті виступи. Та нерідко збираються втрьох, щоб разом заспівати людям ту, найкращу, недоспівану, глибоку і чисту, як джерело золотих ключів, пісню України.

Джерело:
1. Коротя-Ковальська В. Українська народно-пісенна творчість в українознавстві. – К.: ВД «Стилос», 2012., стор.- 237-247.
2. «Іван Миколайчук – Крила любові». Розповідає Валентина Ковальська – Народна артистка України. (razom.media).
3. Баран В. Тріо «Золоті ключі» у Віндзорі. Свобода. Український щоденник. 10.08.1989, №150. cтор. – 3.
4. Фото: kubg.edu.ua, razom.media, з обкладинок до альбомів «Українські народні пісні» (Мелодия – С30 08469-70) та «Українські народні пісні» (Астра – 040-06).

        
Тріо «Золоті ключі» | Вокальне тріо «Золоті ключі» | Zoloti Klyuchi Trio | Vocal trio Golden Springs

Дискографія:

*Назва релізу (формат)Видавець - кат. номерПеріод виданняЗображення обкладинки
збіркаУкраїнські народні козацькі пісні та думи (CD)Астра Рекордс - A.R. 028-052005Astra Rekords_AR-028-05_front Astra Rekords_AR-028-05_back
збіркаУкраїнські народні пісні (CD)Астра Рекордс - A.R. 040-062006Astra Rekords_AR-040-06_front Astra Rekords_AR-040-06_back