Житинський Тарас Петрович


Taras Zhytynsky

Відомий український співак, музикант, композитор та автор пісень

Окремі записи

Taras Zhytynsky_galychyna.if.ua
Taras Zhytynsky_02

        Тарас Житинський народився 2 жовтня 1957 року в Карагандинській області (Казахстан) в родині репресованих вояків УПА. Початкову музичну освіту здобув у музичному училищі.
        У 1981 році повернувся на Батьківщину – місто Івано-Франківськ. Тут закінчив інститут мистецтв ПНУ ім. В.Стефаника. Серйозно захопився музикою, а згодом став відомим у місті музикантом та вокалістом. Був піаністом гурту «Галицький діксіленд» (м. Івано-Франківськ).
        На початку 90-х Тарас Житинський успішно виступив на ряді українських фестивалів, саме тоді і розкрилася на повний зріст дивовижна харизма, сильний голос і вкрай експресивна манера виконання співака – три складові, що скрізь, де б не виступав, приносили йому успіх.
        У 1989 році співак став дипломантом джазового фестивалю «Кришталевий Лев» (Львів), 1991 року здобув третю премію у категорії «поп–музика» на фестивалі «Червона Рута» (Запоріжжя), у 1992 році здобув третю премію у категорії «поп–музика» на фестивалі «Слов’янський базар» (Вітебськ, Білорусь), 1994 року отримав першу премію рок-фестивалю «Тарас Бульба» (Дубно, Україна).
        В творчому активі Тараса Житинського тих часів є надзвичайно вдалі виступи на вже легендарних нині форумах «Оберіг», «Мелодія» та «Несподіваний дощ». Справді потужно свій концертний сет він відіграв на імпрезі, присвяченій 50-літтю створення УПА у 1992-му. Також на початку 90-х Тарас Житинський записав і видав два цікаві альбоми – «Чорний лебідь» і «Ва-банк».
        У 1996 році Тарас Житинський поїхав на гастролі в Лондон, де і залишився на постійне проживання. Тут він швидко налагодив стосунки з українською діаспорою, познайомився з українкою Марією, вони одружились. Сім’я виховала доньку Ірину, яка пішла слідами батька і нині є відомою оперною співачкою, примадонною Вроцлавської опери в Польщі.
        Кілька років у Великобританії функціонував створений Тарасом Житинським гурт «Земляки», який складався з музикантів української діаспори. Гурт виконував народні пісні та авторський репертуар, провів багато концертних виступів по Англії. Окремі пісні з репертуару гурту видано альбомом «Синьо-жовта ріка».
        У 2008 році виданий перший диск Тараса Житинського – «Пісні козаків», основою якого стали козацькі пісні та балад. Альбом став одним з найпопулярніших дисків виданих МА «Наш Формат» у 2008 році. В 2009 році видані одразу два альбоми співака – «Козацькі балади» та «Їхали батяри». Перший і за стилістикою і за настроями ніби продовжує диск «Пісні козаків», а другий, який ще має підзаголовок «Галицький шансон», представляє музику закарпатського композитора Ігоря Іванціва і дає певний зріз сучасної батярської пісні, іншими словами – дає уявлення про міський фольклор довоєнної Галичини, який у 20-30-ті роки являв собою надзвичайно строкате й колоритне полотно із цілим спектром суто галицьких характерів. Черговий альбом під назвою «Дует» виданий у 2012 році. Пісні для цього альбому Тарас Житинський записав з дочкою Іриною.
        Проживаючи в Англії Тарас Житинський працював в українському ресторані в центрі Лондона, а також у розташованому неподалік українському клубі. Виступав перед українськими громадами Великобританії та інших країн Європи, побував з гастролями у США та Канаді.
        Щороку Тарас Житинський навідується в Україну. Тут він приймає участь у різних мистецьких заходах та фестивалях. У 2007 році співак отримав Гран-прі на фестивалі «Повстанським плаєм», великий успіх мали його виступи на фестивалі «УНІЖ» у 2008 році. З початку бойових дій на Сході України він проводить благодійні концерти для український вояків, відвідує поранених у госпіталях.
        Свою музику Тарас Житинський творить в різних музичних напрямах, від рок- та поп-музики до виконання українського фольклору. Значну частину його репертуару складають козацькі пісні, історичні думи та пісні УПА.
        На цей час Тарас Житинський завершив проект, який називається «Історія України в піснях XVII-XX століття». Як зазначає сам Тарас Житинський: «В альбом увійшли козацькі пісні, пісні січових стрільців, Української повстанської армії, радянської армії, УНА-УНСО, афганців, українських прикордонників – усі за останні 400 років. Це дуже величезна робота. Я заспівав історію України. Це, можна сказати, проект усього життя.»

Джерело:
1. Євтушенко Олександр. Пілігрім Тарас Житинський (rock-oko.com).
2. Тарас Житинський: Ще не час для останнього тату. Розмовляла Олена Бас,06.07.2015 (kurs.if.ua).
3. Павлов Олександр. Лондонський козак Тарас Житинський. 22.06.2010 (dw.com).
4. Тарас Житинський: «Піснями ми повертаємо українську історію». Віра Підгайна, 20.10.2008 (sumno.com).
5. Сторінка Тараса Житинського у Facebook (facebook.com/taras.zhytynsky).
6. Фото sumno.com, galychyna.if.ua та facebook.com/taras.zhytynsky.
7. Доповнення та уточнення Тараса Житинського.

Дискографія

*Назва релізу (формат)Видавець - номер виданняДата виданняЗображення обкладинок, етикеток
альбомЧорний лебідь (Cassette)?
альбомВа-банк (Cassette)?
альбомПісні козаків (CD-Audio)МА «Наш Формат» – без номера2008
альбомЇхали батяри (CD-Audio)МА «Наш Формат» – без номера2009
альбомКозацькі балади (CD-Audio)МА «Наш Формат» – без номера200901_Nash_Format_Тарас Житинський_Козацькі балади_front 05_Nash_Format_Тарас Житинський_Козацькі балади_back
альбомДует (CD-Audio)МА «Наш Формат» – без номера2012